Adatepe Taşmektep Yayınları

Adatepe Taşmektep Yayınları

 

Kamil Fırat Adatepe Kitap

Osmanlı Belgelerinde Adatepe Köyü / Kamil Fırat

Osmanlı Belgelerinde Adatepe Köyü”. Kitap, 19. yüzyıl ortasından 1923'e kadar yapılan yazışmaların ve resmi belgelerin bir derlemesi. Sadece Adatepe'nin değil, bütün Kuzey Ege'nin tarihine ışık tutan bu belgeler, içlerinde son derece ilginç ve tamamlanmayı bekleyen hikâyeleri barındırıyor.

Kitabı derleyen ve yayına hazırlayan Kamil Fırat, uzun yıllardır Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapan, yayınladığı yirmiyi aşkın fotoğraf albümü, özellikle Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu üzerine yaptığı kitap çalışmaları ve yurtiçi ve yurtdışında açtığı sergiler ile tanınmaktadır. Adatepe üzerine 2008 yılında bir de fotoğraf albümü yayımlamıştır; “ADATEPE – Kaz dağlarında bir köy”. Adatepe Taşmektep’in kurucuları arasında da yer alan Kamil Fırat, 2019 yılında Taşmektep’in 20. yılı onuruna, köyümüzde yakın zamanda kaybettiğimiz simaların fotoğraflarının yer aldığı “Zaman Tüneli” adlı bir bellek sergisi de açmıştı.

Kitabımız şimdilik sadece Adatepe Zeytinyağı Müzesi’nde (www.adatepe.com ; M: 0532 524 12 32) satışa sunulmuştur. Bu sene salgın nedeniyle sizlerle buluşamadık, evde kaldığınız zamanlarda keyifle okumak için telefonla da sipariş verebilirsiniz. 

https://t24.com.tr/k24/kitap/osmanli-belgelerinde-adatepe-koyu,485

 

 

 aameliyat arası - covit 19

Ameliyat Arası - Covid 19 / Prof Dr Metin Ertem

Adatepe Taşmektep Yayınları’ndan yeni bir kitap daha. Çizgi Serimizden “ ameliyat arası - Covid 19”
Prof. Dr. Metin Ertem’in covid dönemi karikatürleri . Prof. Dr. Metin Ertem kitabın gelirini Adatepe Taşmektep Derneği etkinliklerine bağışlıyor. Kitabı Adatepe Zeytinyağı Müzesi’nden satın alabilirsiniz
(www.adatepe.com ; M: 0532 524 12 32).
  

Prof.Dr. Metin Ertem, Tıp eğitimi ve Cerrahi ihtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tamamladıktan sonra  Cerrahpaşa Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda öğretim üyesi olarak göreve başladı.

2005 yılından bu yana Acıbadem Kozyatağı Hastanesi  Genel Cerrahi Direktörü olarak görev yapmaktadır.

İlgi alanları Onkolojik Cerrahi ve Laparoskopik Cerrahidir.

Son 15 yıldır Türkiye Kanserle Savaş Vakfı'nın başkanıdır.

Bir çok ameliyatı ilk defa yapan Türkiye'nin önde gelen Laparoskopik cerrahlarından biridir. Türkiye'de laparoskopik kolon cerrahisini ve laparoskopik fıtık cerrahisini yapan ilk cerrah oldu. Yine Türkiye'de morbid obezite cerrahisini gerçekleştiren ilk cerrahlardan biridir.

Dünyada ilk kez mide kanserine laparoskopik tek portlu (kesiden) total gastrektomi yaptı. Ayrıca Dünyada halen uygulanmakta olan Karaciğer Hidatik kist hastalığı için laparoskopik tekniği tarif etti.

2003 yılında Türkiye Fıtık Derneği'nin de kurucusu olup , 2016 yılına kadar dernek başkanlığını yürüttü. Halen Fıtık Derneği Yönetim Kurulu üyeliğini sürdürmekte ve bu alanda destek ve  eğitim vermeye devam etmektedir. Türk Fıtık Derneği tarafından düzenlenen eğitim faaliyetlerinin yapılandırılmasını ve organize edilmesini yürütmekte olup, bu eğitim faaliyetlerini Türkiye genelinde sürdürmektedir.

Laparoskopik Fıtık Cerrahisi alanında ulusal ve uluslararası alanda çeşitli toplantılar düzenledi. 2010 yılında Türkiye'de Avrupa Fıtık Kongresi'ne başkanlık etti.

Genel Cerrahi alanında 150'den fazla bilimsel makalenin, 20 kitap bölümünün ve 12 kitabın yazarıdır.               

Ayrıca Karikatürcüler Derneği üyesi olup 3 adet karikatür kitabı bulunmaktadır.

Üyesi Olduğu Dernekler:

Türk Kanserle Savaş Vakfı (başkan) 

Türk Fıtık Derneği (Kurucu başkan)

Türk Cerrahi Derneği

Türk Kolon ve Rektum Cerrah Derneği

Türk Laparoskopik Endoskopik Cerrahi Derneği

I.S.S (International Society of Surgery)

E.A.E.S (European Association for Endoscopic Surgery)

American College of Surgens