2022

Cehennem Kapıları Açılınca - Soli Özel⇒
03 Nisan 2022 Pazar
11:00 - 13:00

Münih 1938 – Münih 2007

Chamberlain’in “satışından” Putin’in “meydan okumasına” savaş, barış ve Ukrayna trajedisi.

"Munich - The Edge of War" ( Münih- Savaş Yaklaşıyor) filmini - Yönetmen : Christian Schwochow seyretmenizi öneririz..

1.Münih Konferansında Hitler'in yakın .çevresinden uyarılara rağmen Chamberlain savaşın çıkacağına ihtimal vermemişti... 2. Münih Konferansında, Putin'in konuşmasında işaretleri verilen Rusya'nın 'hayat alanıma dokunmayın, yakarım...!' uyarısı da yeteri kadar ciddiye alınmadı mı?
Ukrayna istilası 3. Dünya Savaşının habercisi mi? Savaş kaçınılmaz mı?
Bundan sonra kürselleşme ve açık ekonomi devam edecek mi? Yoksa dünya soğuk savaştaki gibi kompartmanlara mı ayrılıyor, oyuncular hangi kümelerde yer alacak?
Kürselleşmenin meyvelerini yiyen yüksek teknoloji firmaları bundan sonra nasıl bir yol izleyecek?
Küresel sermaye mi devletin müdahaleci ekonomisi mi? Hangisi kazanacak?
 
 Sanat Politika Beden - Prof. Dr. Nilgün Tutal
07 Nisan 2022
21:00 - 23:00 

Bu derste Jacques Rancière’in sanat ve politika, sanat, sanatçı, sanat objesi ve deneyim arasında duyusal paylaşım, estetik sanat rejimi, kurgulama kapasitesi, özneleşme kavramlarından hareketle kurduğu bağlara dayanarak ressam Hüseyin Rüstemoğlu’nun eserleri ile sinema sanatçısı Agnès Varda’nın Toplayıcılar ve Toplayıcı2 Yıl sonraTriptiquePatate Utopia isimli eserleri ele alınmaktadır. Sanatçı deneyiminin iki sanatçının eserlerinde nasıl bir estetik sanat rejimine tekabül ettiği, bunun politik olanla bağı tartışılmaktadır.

 *Katılımcıların ders özetinde adı geçen sanatçıların eserlerine bakmış ve izlemiş olmaları dersin takip edilmesini  daha zevkli hale getirebilir.

  

Antikiteden Bugüne Akdeniz Sofralarının Tarihi - Petek Çırpılı
10 Nisan 2022
11:00 - 13:00

“ Antikiteden Bugüne Akdeniz Sofralarının Tarihi”
Tüm insanlık tarihini, iktidar ilişkilerini yeme içme penceresinden bakarak anlatabilmemiz mümkün. Bu nedenle Antik Yunan, Mısır, Roma ve Arap mutfaklarının ana hatları ve birbirleri ile etkileşimlerinin günümüz sofralarına dek gelen izlerinin üzerinden gideceğiz.

 

Metaverse'den Blockchain'e Merkeziyetsiz Topluma Doğru - Özgür Mumcu - Eray Özer
14 Nisan 2022
21:00 - 23:00

Merkeziyetsizlik nedir? Blockchain ile merkeziyetsiz bir dünyaya doğru mu ilerliyoruz? Bu yeni dünyanın bir parçası da Metaverse mi olacak? Yeni dünyada devlet, özel sektör ve tüm STK'ların geleceği nasıl şekillenecek ? DAO'lar bu geçişte nasıl bir fonksiyon üstlenecek?

 

Topkapı Sarayı: Devletin Evi (Enderun-ı Hümayun) - A. Çağrı Başkurt

Topkapı Sarayı: Padişahın Evi (Harem-i Hümayun) - A. Çağrı Başkurt
16 - 17 Nisan 2022
11:00 - 13:00

Topkapı Sarayı: Devletin Evi (Enderun-ı Hümayun)

1.Ders'te Topkapı Sarayı'nın inşası, hizmet sınıfları, sarayın mutfakları, Divan-ı hümayun, törenler, imparatorluk mektebi (Enderun) anlatılacaktır.

Topkapı Sarayı: Padişahın Evi (Harem-i Hümayun)

2. Ders'te Harem-i Hümayun, mimarisi, padişah, harem ağaları, valide sultan, sultanlar, şehzadeler, burada verilen eğitim anlatılacaktır.

 

Tango Türk - Gökhan Akçura

21 Nisan 2022
21:00 - 23:00

Evet tango Arjantin kökenli, bu konuda  farklı düşünen yok. Ama bir de Türk tangosu var. “Türkçe tango”dan öte bir şey… Kendine özgü tadı olan, tangoyu kendince yorumlayan bir Türk tangosundan söz ediyoruz… 1930’lardan itibaren taş plaklarda, gazino sahnelerinde, radyo seanslarında karşımıza çıkar Türk tangosu. Otuz yılı aşkın bir süre yaygın bir tür olarak kendini gösterir. Türk tango bestecileri kendi ulusal kültürlerinden taşıdıkları “doğulu” motifleri tangolara katarak, dünya tango tarihi içinde farklı bir kulvar yaratırlar. Tango dans okullarının birinci dersi, baloların süksesi oldu. Operetler bile uzak kalamadı tangodan.

İlk Türkçe tangoyu kim yazmış kim söylemiştir? Rivayet muhtelif. Elimizde kaydı bulunan en eski Türkçe tangonun bestecisi Muhlis Sabahattin Ezgi. Ardından Necip Celal Andel gelir. Seyyan Hanım’ın icralarıyla pek meşhur olan tangolarıyla: Mazi, Suna, Ayrılık, Özleyiş ve diğerleri… Tango besteleyenlerin ve seslendirenlerin sayısı hızla artar. Fehmi Ege, Neveser Kökdeş, Fritz  Kerten, Celal İnce, Kadri Cerrahoğlu, Necdet Koyutürk yazarlar babında; Afife Hanım, Seyyan Hanım, Suzan Lütfullah, İbrahim Özgür, Birsen Hanım, Bedriye Tüzün, Birsen, Celal İnce, İbrahim Solmaz, Şecaattin Tanyerli, Mefharet Atalay, Zehra Eren yorumcu kısmında öykümüze eşlik ederler. Özel tango orkestraları kurulur: Colombia Tango Orkestrası (Necip Yakub yönetiminde), Pandeli Tango Orkestrası, Orhan Avşar Orkestrası, Orhan Borar Orkestrası, Fehmi Ege Dans ve Tango Orkestrası gibi. Tangonun yaygınlığı o denli artar ki Hafız Burhan, Münir Nureddin gibi alaturka müzikte isim yapmış şarkıcılar bile plaklara tango okurlar. Yıllar sonra Zeki Müren de aynı şeyi yapacaktır.

Gökhan Akçura, eski taş plak kayıtlarından aktarılmış tangolar eşliğinde, Türk tangosunun keyifli tarihini anlatıyor. İstanbul’un eski zamanlarından kulaklarımıza ulaşan tatlı bir dedikodu gibi…

 

Küçük Animasyon Atölyesi - Gökçe Asu Okay Delagrange

24 Nisan 2022
11:00 - 13:00

Yaş: 6 - 12

Bu atölyeyi bir gün beni ve sınıfımı ziyarete gelen sevgili Mr. Michel Oslo
( Fransız animasyon film yönetmeni ve çizer, özellikle yarattığı "Kiriku" karakteri ile tanınmıştır ) bize basitçe uygulanabilecek iki sayfadan oluşan bir animasyon örneği gösterdi. Senelerdir bu tekniği kullanarak, büyük veya küçük öğrencilerime yaptırıyorum. Bir karakteri anlatabiliyor, hareket odaklı, bir olayı veya bir andaki bir değişimi tasarlama imkanı veriyor. Resim, çizim , yerleştirme konuları elbette konuşuluyor. Güzel bir atölyedir.

Malzemeler: En az üç adet dosya kağıdı. Kurşun kalem, silgi ve boya kalemleri ( gazlı kalem, kuru boya, tükenmez kalem, vs...) ve pencereye ihtiyaç var...

 

Sibirya ve Orta Türkistan'dan Hikayeleri ile Sıra dışı Çalgılar - Prof. Dr. Feyzan Göher
28 Nisan 2022
21:00 - 23:00

Orta Türkistan ve Sibirya, kökeni Eski Türk inancına dayalı, doğaya ve ata ruhlarına saygı temelli sıradışı bir müzik kültürüne sahiptir. Bu kültür içinde çok sayıda özel çalgı, pek çok kez üzerlerine yüklenen yan anlamları yansıtır şekilde biçimlendirilmiştir. Mitoloji ve kültürel tarihin izlerinde şekil verilen bu çalgılar, yaratılış mitlerine dair anlatılar ve alan araştırmasına dayalı görseller eşliğinde sunulacaktır.

 

Yeşim Ustaoğlu Sinema'sında mekan karakter imge - Yeşim Ustaoğlu

12 Mayıs 2022

21:00-23:00 Zoom üzerinden çevrim içi seminer

 

"Devlet Sırrı" : Siyaset, yalanlar ve "ulusal güvenlik" - Soli Özel

15 Mayıs 2022

11:00 - 13:00  Zoom üzerinden çevrim içi seminer

Soli Özel, Adatepe Taşmektep’te politik filmlerden yola çıkarak sürdürdüğü sosyo-politik çözümlemeler geleneğini, bu ay yapımcılığını ünlü yönetmen Steven Soderberg’in üstlendiği The Report filminden (yazan ve yöneten Scott Z. Burns) yola çıkarak devam ediyor. Demokratik olduğunu iddia eden bir süper gücün güvenlik bürokrasisinin seçilmişlere karşı hesap verilebilirliğini sorgulayan filmde, dünyanın en güçlü istihbarat ağının zafiyeti nedeniyle ülkenin kalbinde yaşanan terörist saldırıların zihinlerde yarattığı kuşku ve korkular, 2.Bush döneminde panikle alınan tepkisel kararlar sonucu istihbarat bürokrasisine verilen, ‘Tutukla ve Sorgula’ yetkisiyle hareket eden güvenlikçilerin kendilerini temize çıkarma ve varlıklarını meşrulaştırma kaygısıyla yaptıkları işkence ve kötü muameleler, seçilmişlerle güvenlik bürokrasisinin zaman zaman yaşadığı çıkar işbirliğinin demokratik denetim mekanizmalarına çıkardığı engeller, ABD’den yola çıkarak her demokratik ya da yarı-demokratik ülkelerde yaşanabilecek bu ve buna benzer olguları, Özel’in zengin bilgi birikimi ve sürükleyici üslubu ile takip ediyor olacağız.

Seminer öncesinde Scott Z. Burns'un yazıp yönettiği "THE REPORT" filminin seyredilmesi tavsiye edilmektedir. 

 

"Sarıkeçili Yörükleri'nin Mekân Oluşturma Pratikleri" - Ayşe Hilal Tuztaş

26 Mayıs 2022 Perşembe

21:00 - 23:00 Zoom üzerinden çevrimiçi seminer

"Sarıkeçili Yörükleri'nin Mekan Oluşturma Pratikleri"

Anadolu'da Sarıkeçili Yörükleri sayesinde sürdürülen konar- göçer yaşam biçiminde yörükler, yılın belli dönemlerinde sahip oldukları eşyalarını yanlarına alarak tüm aile fertleri ile bir yerden bir yere göç ederler. Sabit bir evleri olmayan yörükler, yıl boyunca yanlarında taşıdıkları kara çadırlarında ikamet ederler. Sunumda, doğa içerisinde sürdürülen bu hayat biçiminde konaklama yerini belirleme, çadırın kurulması ve yol boyunca değiştirilen mekanlarda yörüklerin çevreleri ile kurdukları ilişkiye odaklanarak, yörüklerin gündelik yaşam pratiklerinden, duyusal deneyimlerinden ve yaşadıkları zorluklarla baş etmeye biçimlerinden söz edilmesi hedeflenmektedir.

 

Çağdaş Sanat ve Yemek - Emine Önel Kurt

28 Mayıs 2022

11:00 - 13:00 Zoom üzerinden çevrimiçi seminer

Sanat tarihinin farklı dönemlerinde konusu yemek olan pek çok resme aşinayız. Yiyecek ya da içecekler, resmin yapıldığı döneme göre ya simgesel anlamlarla yüklü olarak ya da salt estetik açıdan sıklıkla sanatta yer aldı. Yemek, 20. yüzyılın avangard akımlarından çağdaş sanata kadar da politik, toplumsal ya da ekonomik meseleleri odaklarına alan sanatçıların gündeminde oldu ve olmayı sürdürüyor. Bu seminerde modern sanattan başlayıp yemek ve sanat ilişkisinin kısa tarihini hatırladıktan sonra, “çağdaş sanatçı yemeği neyi ifade etmek için kullanır?” sorusunu sorarak bir sanat projesi olarak açılan restoranları, galerilerde gerçekleşen yemek hazırlama ve servis etme performanslarını, yiyecek portrelerini, çağdaş yiyecek natürmortlarını, dünyadan ve Türkiye’den örnekler aracılığıyla konuşacağız.

 

Geleceğe Yurtdışında Hazırlanmak - Gülesen Odabaşıoğlu & Suna Coşkun

29 Mayıs 2022

11:00 - 13:00 Zomm üzerinden çevrimiçi seminer

GELECEĞE YURTDIŞINDA HAZIRLANMAK

  • Yurtdışı eğitim gençlerimizi geleceğe nasıl hazırlıyor?
  • Yurtdışı eğitim için tercih edilen ülkeler.
  • Okul ve yaşam masrafları, burs olanakları.
  • Başvuru için yapılması gereken hazırlıklar.
  • Uluslararası sınavlar.
  • Soru - cevap.